1. Pokrzywdzony – definicja
Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.
2. Wniosek o orzeczeniu obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia
Pokrzywdzony może aż do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 par. 1 kodeksu karnego. Jest to niezwykle ważne uprawnienie, ponieważ pozwala pokrzywdzonemu uzyskać odpowiednią kwotę odpowiadającą naprawieniu szkody lub zadośćuczynienia.
3. Pokrzywdzony, a pełnomocnik
Pokrzywdzony w postępowaniu karnym może ustanowić pełnomocnika.
4. Pokrzywdzony, a postępowanie przygotowawcze
Pokrzywdzony w postępowaniu przygotowawczym powinien zostać pouczony o statusie strony w postępowaniu przygotowawczym oraz o wynikających z tego uprawnieniach (art. 300 par. 2 kodeksu postępowania karnego). Pokrzywdzony i jego pełnomocnik mogą składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa.
5. Pokrzywdzony, a postępowanie przed sądem pierwszej instancji
Na wniosek pokrzywdzonego należy poinformować go o zarzutach oskarżenia i ich kwalifikacji prawnej.
6. Oskarżyciel posiłkowy – pokrzywdzony
W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego.
7. Oskarżyciel prywatny – pokrzywdzony
Pokrzywdzony może jako oskarżyciel prywatny wnosić i popierać oskarżenie o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego.